Share:
 

Team Selections

Season 
Round 
Grade 
Western Australian Cricket Association - WADCC Shield (District U17)
Round 2 - Sat 14 Oct 2017 (7:50AM), Sat 21 Oct 2017 (7:50AM)
Bayswater-MorleyvSouth Perth
Venue: Hillcrest Upper Oval [ ]Match ID: 2610210
Umpires: Umpire1: Tony Perkins  
Todd, Cameron (c) (+)
Mehta, Varun
Cameron, Ryleigh A
Dique, Lachlan C
Hoffmeister, Cody
Thompson, Joshua
Wasley, Jack
Agnew, Jarrad
Dimech, Connor
Abrams, Kieran
Peters, Timon
Berry, Lane P
 
Coach: Todd, Aaron R
 
Saxton, William (c)
Parker, Jackson
Drake-Brockman, Thomas
Kingsley, Thomas
REILLY, JACE
Parker, Michael
Khangaonker, Vaibhav
Burgess, Robin (+)
Faithfull, Cooper
Patha, Gabriel
Gregory, Ben (sub)
Hanson, Kane
DOSS, Christenson
 
Coach: Burgess, Jamie
Team Manager: Parker, Trevor
Western Australian Cricket Association - District U15
Round 2 - Sat 14 Oct 2017 (7:50AM), Sat 21 Oct 2017 (7:50AM)
South PerthvBayswater-Morley
Venue: Richardson Park 2 [ ]Match ID: 2610314
Umpires: Umpire1: Ray Moore  
Kilgallon, Connor J
Daniel, Lachlan
O'Driscoll, Bailey (c)
Williams, Kyran (sub)
Crane, Travis
Marshall, Stewart
D'SOUZA, Ian
Host, Thomas
Fernandes, Rajit
Ward, Sam (+)
Poppy, Thomas
Corbett, Jack
Perera, Mineth
 
Coach: Wallis, David
Team Manager: Ward, Louise
Scorer: Higgins, Gerard
 
Prestegar, Justin
Sadler, Matthew J
Baxter, Alexander I (sub)
Egan, Jake (c)
Agnew, Brendan (+)
Wetherley, Jacob
Zorich, Julian
Jeakings, Jake A
Baxter, William G
Stampalia, Ashton
Peters, Addan C
Gibson, Connor D
Cappeau, Jayden L
 
Coach: Van Houwelingen, Wim
Team Manager: Cappeau, Rachel
Western Australian Cricket Association - Inverarity Shield (District U13)
Round 1 - Sun 8 Oct 2017 (1:00PM)
Claremont-NedlandsdefSouth Perth
Venue: Melvista Oval [ ]Match ID: 2618770
Umpires: Umpire1: Clair Burns  
Melville, Benjamin R (c) (+)
Greenaway, Edward M
Rohr, Max
Henschel, Hayden
Saunders, Harry
King, Rory
Netherway, Zeph
O'Connell, Fletcher
Graham, Xavier
Hill, Nic
Murray, Lachlan
Hobbs, Lincoln
 
Coach: McManus, Benjamin
Team Manager: O'Connell, Richard
Scorer: Netherway, Peter
 
Wright, Nicholas
Smith, Ethan (+)
Middlemas, Benjamin (c)
Miles, Daniel
Turner, Will (+)
MURRAY, Tom
McEvoy, James
PETERSEN, Zac
Connelly, Riley
Hartland, Mitchell
WISEMAN, Dante
Tilbrook, Benjamin
Western Australian Cricket Association - 1st Grade
Round 4 - Sun 22 Oct 2017 (10:30AM)
ScarboroughvSouth Perth
Venue: Abbett Park East [ ]Match ID: 2610747
Umpires: Umpire1: Chaapa Pelpola  Umpire2: Fred Davis  
Boyle, Jeremy
Stevens, Liam
Knight, Liam D
Hardy, Lochie
Morris, Lance R
Philippe, Josh (+)
Moylan, Samuel
Rose, Cody
Maiolo, Nicholas A
Knight, Ryan P
Jarvis-Spinks, Brent (c)
 
Coach: Robinson, Wesley M
Scorer: Baird, Brenton
 
Ovens, Trent
Brown, Hugh (c)
Chellew, Chris A
Ringrose, Simon
Guest, Brandon
Bevilaqua, Alex A
Meuleman, Braydon
Guest, Brooke (+)
Korol, Andrew
D'Silva, Darius
Jones, Robert P
Edmondstone, Jackson
 
Coach: Mulder, Bret
Scorer: Leaver, Alison
Western Australian Cricket Association - 2nd Grade
Round 4 - Sun 22 Oct 2017 (10:30AM)
South PerthvScarborough
Venue: Richardson Park 1 [ ]Match ID: 2611121
Umpires: Umpire1: Marko Sasic  Umpire2: Roy Boyd  
Thompson, Liam
Bailey, Joshua D
Heron, Cameron
Chave, Matthew
Spencer-Wright, Keaton
Keoh, Nathan
Cleary, David
Hoogenboezem, Bernard
Barnes, Bevan (+)
Lawson, Tom
Korol, Jordan (c)
 
Costello, Sean (c) (+)
Hollows, Joshua
Hunter, Matthew R
McGhie, Brodie
O'Callaghan, Sean G
Sadik, Daniel
Stevens, Kye
Tyler, Lachlan H
Young, Corey
Strachan, Sean R
McPhee, Brendan
 
Coach: Robinson, Wesley M
Western Australian Cricket Association - 3rd Grade
Round 3 - Sat 21 Oct 2017 (11:40AM)
South PerthvUniversity
Venue: Richardson Park 2 [ ]Match ID: 2610987
Umpires: Umpire1: Andrew Jones  Umpire2: Neville Dhanaraj  
Hunt, Jason (c) (+)
Sands, Jacob
Spencer-Wright, Giles
Korol, Jordan
Keoh, Cameron
Russo, Matthew
STOCKLEY, Cael
Cobley, Lachlann
CREW, MITCHELL J
KERON, JARRAD M
Duplessis, Cooper
 
Aldridge, David (c)
Vernon, Nathan
Delaney, Jack W
Martin, Sam
Ashton, George
Howieson, Sam N
Kennedy, Jayden
Price, Rhys (+)
Hayes, Kalem J
Lines, Robin
Mithaiwala, Tameem I
 
Coach: Stibbs, William
Western Australian Cricket Association - 4th Grade
Round 3 - Sat 21 Oct 2017 (11:40AM)
UniversityvSouth Perth
Venue: UWA Sports Park East [ ]Match ID: 2611243
Umpires: Umpire1: William Sykes  Umpire2: Steve Dubier  
Cross, Dominic
Howieson, Scott P (+)
Thorneycroft, Joshua
Sharpe, Joshua (c)
Mithaiwala, Tameem I
Arco, Lewis
Rosher, Mitchell
Cornes, Felix
Sookraj, Ryan
Raymond, Noel
Pearson, Scott
Seneviratne, Kanchana
 
Coach: Stibbs, William
 
Shaw, Christopher D (c)
Taylor, Leighton
Taylor, James
Higham, Lachlan
Flint, Andrew
Lovell, Joel P (+)
Searle, Lachlan
Thomas, Iain
Allen, Mitchell
Fawcett, Joshua A
Ward, Sam
West Australian Suburban Turf Cricket Assoc. - 3rd Grade
Round 3 - Sat 21 Oct 2017 (12:30PM), Sat 28 Oct 2017 (12:30PM)
NollamaravSouth Perth
Venue: Des Penman Res (1) [ ]Match ID: 2741535
Umpires: Umpire1: Jeff Lindsay  
Feehan, Julien
Del Prete, Carlo
Williams, Brett P (c)
Tompsett, Christopher
Beard, Kim F
Beard, Daniel
Khrangarh, Sumit (+)
Taylor, Curtis
Cameron, David P
singh, rubal
Ahmed, Adeel
 
Priest, Jason J (c)
Ellett, Nathan
Maltman, Matthew
Krieg, Matthew
Stonehouse, Brandan
Montgomery, Stephen
Knight, James
Boyle, Connor (+)
Gilbert, Jack
Giblett, Luke
Santostefano, Joseph
Western Australian Cricket Association - Premier T20
Round 1 - Sun 15 Oct 2017 (2:00PM)
Claremont-NedlandsdefSouth Perth
Venue: Cresswell Park [ ]Match ID: 2617100
Umpires: Umpire1: Trent Steenholdt  Umpire2: Chaapa Pelpola  
Hobson, Nicholas (c)
Whiteaker, Jacob (+)
Brabazon, Chris
David, Tim
Turkich, Daniel J
Morton, Haydan J
Hope, Bradley
Cameron, Kip
Hitchcock, Chad
Hitchen, Elliot
Donaldson, Paul F
Herbst, Clayton
Simpson, Christopher
 
Chellew, Chris A (c)
Guest, Brooke (+)
Jones, Robert P
D'Silva, Darius
Guest, Brandon
Meuleman, Braydon
Edmondstone, Jackson
Korol, Andrew
Ringrose, Simon
Thompson, Liam
Harris, Tasman
 
Coach: Mulder, Bret
Western Australian Cricket Association - Colts League
Round 1 - Sun 15 Oct 2017 (10:00AM)
Claremont-Nedlandsdef bySouth Perth
Venue: Cresswell Park [ ]Match ID: 2617171
Umpires: Umpire1: Trent Steenholdt  Umpire2: Steve Rose  
Hammond, Michael J
Herbst, Clayton
Hope, Bradley (c)
Parker, Callum (+)
Mare, Roedolf
Simpson, Christopher
May, Thomas
Watson, Cameron
Pike, William
Henderson, Ben
Welsh, Zaine
Cole, Tom
 
Guest, Brooke (c) (+)
Duplessis, Cooper
D'Silva, Darius
Meuleman, Braydon
Korol, Andrew
Edmondstone, Coby
Edmondstone, Jackson
Cobley, Lachlann
KERON, JARRAD M
Lawson, Tom
Harris, Tasman
West Australian Suburban Turf Cricket Assoc. - 6th Grade
Round 3 - Sat 21 Oct 2017 (12:30PM), Sat 28 Oct 2017 (12:30PM)
South PerthvWhitfords
Venue: C.Veryard (East) [ ]Match ID: 2741775
Umpires: Umpire1: Peter Whetstone  Umpire2: Yash Gandhi  
Palmer, Kane G
Peterson, Graham (c)
Williams, Matthew
Pryor, Alastair H
Flint, Angus
Bird, Tom
Cliff, Josh
Qaiser, Waseem
Garner, Jackson
Hampson, Christopher
Adam, Michael
Watson, Jeremy
 
The following players did not play on:
Day 1 Day 2
Watson, Jeremy
Adam, Michael
 
Campbell, Duncan
Ang, Soorian
Ellis, Jay
Mercer, Jonathan
Crompton, Sam T
McAdam, Andrew
Persak, Isaac
Rutter, Steve
Henderson, Nathan
Schultz, Dylan D
Thompson, Shae
Western Australian Cricket Association - McKenzie Shield (District U14)
Round 1 - Sun 8 Oct 2017 (12:00PM)
Claremont-NedlandsdefSouth Perth
Venue: Cresswell Park [ ]Match ID: 2618875
Umpires: Umpire1: Ahmad Khan  
Boyatzis, Paul L (+)
Melville, Alexander K
Paganin, Nicholas (c)
Gaffey, Ned
Kapinkoff, Jack
Frankle, Ethan
Chapman, Ben
Westlake, Thomas
Arts, Mikey
Harris, Thomas
Holt, Dylan
Hart, Campbell
 
Coach: Swan, Joseph W
Team Manager: Boyatzis, Leon
Scorer: Netherway, Peter
 
Noonan, Rory A
Di Lollo, Lucas
Vaddi, Brijesh
Pailthorpe, Bradie
RAMJI, Milhan
King, Tyler
Marshall, Stewart (+)
Tuckey, Bradley (c)
Bianchini, Marcel
Bhalla, Ikramjit S
Michell, Jake
 
Coach: Tuckey, Nathan
Team Manager: Marshall, Ian
West Australian Suburban Turf Cricket Assoc. - 9th Grade
Round 3 - Sat 21 Oct 2017 (12:30PM), Sat 28 Oct 2017 (12:30PM)
Fremantle Mosman ParkvSouth Perth
Venue: Gil Fraser Res (2) [ ]Match ID: 2742002
Umpires:  Not specified
SNEDDEN, Mark
DUFFY, Cameron
JOHNSTON, Harley
SMITH, Mitchell
LANG, Adam R
BYRNE, Rory (c) (+)
TONGE, Steven
BURNS, Paul M
HOLST, Matthew
QUINN, Matthew
RUTHERFORD, Greg
 
Snow, Andrew
Tierney, Flynn
Evans, Josh
Taylor, Raine
Andrews, Ben
Kelly, Tom A
du Plessis, Gert B
Salter, Samuel T
Britcliffe, Zoe
mueleman, emma
SPALDING, Campbell A
Buurman, Brett
 
The following players did not play on:
Day 1 Day 2
Evans, Josh
du Plessis, Gert B
Western Australian Cricket Association - Female A Grade T20
Round 1 - Sun 22 Oct 2017 (2:00PM)
South PerthvMidland-Guildford
Venue: Richardson Park 2 [ ]Match ID: 2619080
Umpires: Umpire1: Jamie Thomas  Umpire2: Thomas Johnston  
Addison, Sarah
Britcliffe, Zoe
Cameron, Melissa
Cleary, Piepa
Hartshorn, Katie J (c)
Hessell, Emily
Mainwaring, Lauren
Meuleman, Emma
Pasco, Blair M
Patman, Sarah
Wain, Chloe A (+)
 
Coach: Allen, Craig
 
Holmes, Melissa
Dawson, Elizabeth G
Devchand, Bhavisha
Piparo, Chloe (c)
Shallard, Kate
Peschel, Taneale
Kozma, Alisha
Couch, Caitlin
Cooper, Sheldyn
Spargo, Siobhan
Jones, Amy E (+)
 
Coach: Taylor, Heather
Western Australian Cricket Association - Female A Grade 50 Over
Round 2 - Sun 15 Oct 2017 (11:00AM)
BYEvSouth Perth
Team not available
 
Team not available
Team not available
West Australian Suburban Turf Cricket Assoc. - 10th Grade
Round 1 - Sat 7 Oct 2017 (12:00PM)
South PerthvBYE
Team not available
 
Team not available
Team not available
Western Australian Cricket Association - Female B Grade T20
Round 1 - Sun 22 Oct 2017 (10:00AM)
South PerthvMidland-Guildford
Venue: Richardson Park 2 [ ]Match ID: 2619142
Umpires: Umpire1: Cole Williamson  Umpire2: Clair Burns  
Wyllie, Georgia L
Turriff-Smith, Bree
Pasco, Blair M
McGrath, Anjali
Patman, Sarah
Addison, Sarah (c)
Britcliffe, Zoe
Meuleman, Emma
Vilips, Elizabeth
Stockwell, Poppy J (+)
West, Emma M
Ho, Cindy
Healy, Molly B
 
Coach: Wines, Cameron
 
Ballucci, Amanda L
Weir, Anita L
Gevers, Annelies (+)
Wallis, Teagan
Gray, Sue
Aquino, Morgan
Brown, Sophie J
Gardiner, Madeline
Sadler, Madilyn
Vinkovich, Rhiannon (c)
Blizard, Lauren
 
Coach: Gray, Angele
Western Australian Cricket Association - Female B Grade 40 Over
Round 2 - Sun 15 Oct 2017 (11:30AM)
Rockingham-Mandurahdef bySouth Perth
Venue: Lark Hill 1 [ ]Match ID: 2619114
Umpires: Umpire1: Peter Graham  Umpire2: David Campbell  
Britton, Melanie
Saunders, Mel J
Sadler, Claire
Hoye, Jenny
Henderson, Jessica (c) (+)
Hogarth, Louisa E (sub)
Fawcett, Jade (sub)
Langley, Claudia J
Helsewood, Caitlyn
Warman, Laura
de Oliveira, Brooke
Mollett, Saffron M
Raston, Rebekah
 
Pasco, Blair M (c)
Meuleman, Emma
Wyllie, Georgia L
Patman, Sarah
Britcliffe, Zoe
West, Emma M
Ho, Cindy
Stockwell, Poppy J (+)
Turriff-Smith, Bree
McGrath, Anjali
Ward, Alicia
Vilips, Elizabeth
West Australian Suburban Turf Cricket Assoc. - One Day 3
Round 2 - Sat 21 Oct 2017 (12:30PM)
ApplecrossvSouth Perth
Venue: Shirley Stric'd R. [ ]Match ID: 2796300
Umpires:  Not specified
Wickramanayake, Asanka (+)
Rogers, Dan
Scheffer, David (c)
Abbas, Aamir
Lindsay, Steve
Thomas, Chris
Kaschula, Stuart
Maher, Michael P
Whipp, Liam
Lefroy, Daniel
Ranieri, Fillip A
 
Coach: Stone, John H
 
Beattie, Alan (c)
Smith, Andrew B
Settineri, Michael
Gregory, Ben
Pickersgill, Bryce
Shehan, Clayton
Bird, William
Coughlan, Matthew G
Taylor, Brodie
Barrett, Jackson
Bird, Graham E